Teftiş Kurulu Başkanlığı

Ulusal Ajans tarafından desteklenmesi uygun görülen “Etkin İzleme Yoluyla Öğrencilerin Sektörel Becerilerinin Geliştirmesi” adlı KA 1 projesi 01/01/2017 tarihi itibariyle yürürlüğe konmuştur.

Ulusal Ajans tarafından desteklenmesi uygun görülen “Etkin İzleme Yoluyla Öğrencilerin Sektörel Becerilerinin Geliştirmesi” adlı KA 1 projesi 01/01/2017 tarihi itibariyle yürürlüğe konmuştur.

Başkanlığımızca hazırlanan “Etkin İzleme Yoluyla Öğrencilerin Sektörel Becerilerinin Geliştirmesi” projesi başlangıç toplantısı düzenlenmiştir.

Başkanlığımız Kalite Standartları ve Projeler Daire Başkanlığınca hazırlanan ve Ulusal Ajans tarafından desteklenmesi uygun görülen “Etkin İzleme Yoluyla Öğrencilerin Sektörel Becerilerinin Geliştirmesi” adlı KA 1 projesi 01/01/2017 tarihi itibariyle yürürlüğe konmuştur.

01/01/2017-31/11/2017 tarihleri arasında yürütülecek proje kapsamında Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya’ya hareketlilik yapılması planlanmaktadır. Projenin uygulanması kapsamında Abidinpasa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İncirli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi proje ortağı okullar olarak yer almaktadır.

Projenin Amacı:

             Öğrencilere mesleğe ait ileri düzeyde beceri eğitiminin verildiği gerçek ortamlar olan işyerlerinde yapılan mesleki eğitim çalışmalarında, öğrencilerin sektörel beceri kazanım durumu (mesleki bilgi, beceri, tutum, iş alışkanlıkları v.b)  yeterli düzeyde ölçülememekte, elde edilen kazanım seviyesi izlenememekte, dolayısıyla mesleki eğitim kapsamında yapılan işbaşı eğitimin kalite ve verimlilik düzeyini artırıcı herhangi bir ek öğrenme fırsatı da sunulamamaktadır. Bu süreç içerisinde geliştirme çalışmaları yapılamadığından , öğretmenler tarafından sadece öğrencilerin işletmelere devam takibi izlenebilmektedir. Diğer taraftan öğrenci kazanımlarının sektör temsilcileri tarafından değerlendirilip izleme ve geliştirme çalışmalarının yapılmasını sağlayacak bir araç, kılavuz, değerlendirme ölçütü bulunmamaktadır. Bu itibarla söz konusu proje sonucunda AB ülkelerinden Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya’da yapılan öğrencilerin mesleki eğitim becerilerinin geliştirilmesine (mesleki bilgi, beceri, tutum, iş alışkanlıkları v.b) yönelik uygulama çalışmaları derlenip, eğitim sistemimize uygun “Sektörel Beceri Kazanım Değerlendirme Kılavuzu” hazırlanarak okulların kullanımına sunulacak ve hazırlanan kılavuz ilgili Genel Müdürlük ve okullarla paylaşılacaktır. 

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.