Teftiş Kurulu Başkanlığı

Teftiş Kurulu Başkanlığı Tarafından Okul Eğitimi Alanında Erasmus Akreditasyonu Projesi Kapsamında 06-10 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Portekiz Lizbon'da İşbaşı Gözlem Faaliyeti Düzenlendi

Okul Eğitimi için Erasmus Akreditasyonu proje faaliyeti kapsamında AB ülkelerinde okullarda kalite geliştirme ve iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar, gelişimsel rehberlik faaliyetleri ve süreç temelli denetim yaklaşımı çalışmalarının yerinde gözlemlenmesi, kullanılan araç, standart ve göstergelerin tanınması, uluslararası işbirliğinin sağlanması ve geliştirilmesi amacıyla Başkanlığımızda görevli müfettişler tarafından 6 - 10 Mayıs 2024 tarihleri arasında Portekiz Lizbon'da işbaşı gözlem faaliyeti gerçekleştirilmiştir. 
Teftiş Kurulu Başkanlığı Tarafından Okul Eğitimi Alanında Erasmus Akreditasyonu Projesi Kapsamında 06-10 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Portekiz Lizbon'da İşbaşı Gözlem Faaliyeti Düzenlendi

Gerçekleştirilen bu faaliyetler ile elde edilen kazanımların mevcut denetim uygulamalarına yansıtılması, müfettişlerin mesleki gelişiminin sürekli desteklenmesi, böylece Başkanlığımız tarafından sunulan hizmetlerin kalite ve verimliliğinin artırılarak kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için Başkanlığımızda görev yapan müfettişlerin katılımı ile Portekiz Lizbon'da yapılan denetim standartları, raporlama ve izleme faaliyetleri konulu işbaşı gözlem faaliyetlerinde; Portekiz Eğitim ve Bilim Müfettişliğinde (IGEC) müfettişler tarafından Portekiz eğitim sistemi ve denetim sistemi hakkında proje ekibine sunumlar yapılmış, sonrasında Teftiş Kurulu Başkanlığı heyetince Türk Milli Eğitim sisteminin yapısı ve denetim faaliyetlerinin yapısı ve işleyişi hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.

İşbaşı gözlem faaliyetleri süresince, Portekiz'de okullarda yapılan değerlendirme faaliyetlerinin hedefleri ve çerçevesi (alanlar, kriterler, alanlar, referanslar ve göstergeler) paylaşılarak okulların dış değerlendirmesinde kullanılan metodolojiler (veri toplama, analiz ve raporlama yöntemleri) paylaşılmıştır. Ayrıca denetim sonucu düzenlenen raporlar hakkında açıklamalar yapılarak, yapılan değerlendirmeler sonucunda düzenlenen denetim raporları (EES) analiz edilmiştir.

Okulların dış değerlendirilmesi kapsamında Agrupamento de Escolas (AE) okul kümesi ve Escola Secundania D. Dinis okulu ziyaret edilerek lise ve ortaokul düzeyindeki okullarda müfettişler Helder GUERRERIO ve Lurder CAMPOS ile ders gözlemi yapılmış, gözlem esnasında yaptıkları değerlendirmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Daha sonra okul müdürü tarafından katılımcılara yapılan çalışmalar ve okulda yürütülen öz değerlendirme sistemi hakkında bilgilendirme yapılmıştır. IGEC Koordinatör Müfettişi Helena Fonseca'nın de katılımıyla cuma günü yapılan kapanış toplantısında yapılan çalışmaların genel bir değerlendirmesi yapılarak, ileride birlikte yapılabilecek projeler konusunda görüş alış verişinde bulunulmuştur.

26-05-202426-05-2024

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.