Teftiş Kurulu Başkanlığı

Okul Eğitimi Alanında Erasmus+ Akreditasyonu Kapsamında İtalya Ziyareti Gerçekleştirildi

Okul Eğitimi için Erasmus+ Akreditasyonu proje faaliyeti kapsamında AB ülkelerinde okullarda değerlendirme alanları, öz değerlendirme, kalite geliştirme ve iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar, gelişimsel rehberlik alanında yapılan çalışmalar ve süreç temelli denetim yaklaşımı çalışmalarının yerinde gözlemlenmesi, kullanılan araç, standart ve göstergelerin tanınması, uluslararası işbirliğinin sağlanması ve geliştirilmesi amacıyla Başkanlığımızda görev yapan 8 müfettiş tarafından 27 Kasım- 1 Aralık 2023tarihleri arasında İtalya-Floransa'da eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.
Okul Eğitimi Alanında Erasmus+ Akreditasyonu Kapsamında İtalya Ziyareti Gerçekleştirildi

Hareketlilik faaliyetleri ile AB ülkelerinde yapılan eğitim faaliyetlerinden elde edilen kazanımların mevcut denetim uygulamalarına yansıtılması, müfettişlerin mesleki gelişiminin sürekli desteklenmesi, böylece Başkanlığımız tarafından sunulan hizmetlerin kalite ve verimliliğinin artırılarak kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için Başkanlığımızda görev yapan müfettişlerin katılımı ile İtalya-Floransa'da yapılan öz değerlendirme, dış değerlendirme, okul iyileştirme planları, değerlendirme sürecinde paydaşların rolü, konularındaki eğitim faaliyeti kapsamında;

Floransa Üniversitesi Akademisyenlerinden Prof. Dr. Davide Capperucci ve Dr. Irene Dora Maria Scierri tarafından İtalya'daki mevcut değerlendirme sisteminin yapısı, değerlendirme alanları, göstergeler, okul öz değerlendirme uygulamaları ve raporlama teknikleri konusunda sunum yapılmıştır. Sonrasında İtalya Okul Standartları Geliştirme Birimi (Indire) yetkilileri Francesca Storai ve Sara Mori tarafından iç ve dış değerlendirme standartlarının neler olduğu, değerlendirme sürecinin nasıl yürütüldüğü konularında sunumlar yapılarak, örnek olay üzerinde workshop çalışması yapılmıştır.

Ayrıca İtalya Sınav Geliştirme Birimi Invalsi birimi yetkilisi Prof. Dr. Ilaria Salvadori tarafından öğrenci başarılarının nasıl değerlendirildiği, özdeğerlendirme sürecinde kanıta dayalı yaklaşım ile öncelik ve hedeflerin belirlenmesi, okulun dış değerlendirmesine yönelik araçlar konularında sunumlar gerçekleştirilmiş ayrıca okul topluluğunun farklı aktörlerle yaptığı bireysel ve grup görüşme örnekleri konusunda çalışmalar yapılmıştır. Bununla birlikte Toscana Bölge Müfettişlerinden Giacomo Tizzanini ulusal değerlendirme sistemindeki okulların dış değerlendirme süreci, Gabriele Marini ise dış denetim sistemi ve özel eğitim öğrencilerinin sürece dâhil edilmesi konusunda bilgilendirme ve sunum yapmıştır. Programın son gününde "Scuola Citta Pestalozzi" okulu ziyaret edilerek, okul yöneticileri tarafından inovatif öğrenme süreci, farklı öğretim metodolojileri ve okul gelişimi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.

06-12-202306-12-202306-12-202306-12-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.