Teftiş Kurulu Başkanlığı

Okul Eğitimi Alanında Erasmus+ Akreditasyonu Kapsamında Hollanda Ziyareti Gerçekleştirildi

Başkanlığımız tarafından Okul Eğitimi Alanında Erasmus+ Akreditasyonu Projesi kapsamında 13-20 Kasım 2023 tarihleri arasında Hollanda-Amsterdam'a işbaşı gözlem faaliyeti düzenlenmiştir.
Okul Eğitimi Alanında Erasmus+ Akreditasyonu Kapsamında Hollanda Ziyareti Gerçekleştirildi

 

Okul eğitimi için Erasmus Akreditasyonu proje faaliyeti kapsamında AB ülkelerinde okullarda kalite geliştirme ve iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar, gelişimsel rehberlik alanında yapılan çalışmalar ve süreç temelli denetim yaklaşımı çalışmalarının yerinde gözlemlenmesi, kullanılan araç, standart ve göstergelerin tanınması, uluslararası işbirliğinin sağlanması ve geliştirilmesi amacıyla Başkanlığımızda görevli müfettişler 13-20 Kasım 2023 tarihleri arasında Hollanda-Amsterdam'da işbaşı gözlem faaliyeti yapmışlardır.

Bu hareketlilikler ile AB ülkelerinde yapılan eğitim faaliyetlerinden elde edilen kazanımların mevcut denetim uygulamalarına yansıtılması, müfettişlerin mesleki gelişiminin sürekli desteklenmesi, böylece Başkanlığımız tarafından sunulan hizmetlerin kalite ve verimliliğinin artırılarak kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için Başkanlığımızda görev yapan müfettişlerin katılımı ile Hollanda-Amsterdam'da yapılan denetim standartları, raporlama ve izleme faaliyetleri konulu işbaşı gözlem faaliyeti kapsamında;

Eduxprss kurumu yetkilisi Adem BAŞKAYA'nın sunumu ile başlayan faaliyette, okul müdürü Karen Van Koten tarafından "Kalite Çerçevesi ve Öz Değerlendirme" konusunda sunum yapılarak, denet kriterleri ve yapılan geliştirme faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, öğrenci takibi ve teftiş kalite çerçevesi kapsamında okul verilerinin girildiği "Parnassys" sisteminin okul, veli, müdür ve teftiş tarafından nasıl kullanıldığı, denetim faaliyetlerinde verilerin alındığı öğrenci takip sistemi "Magister" programının içeriği konularında bilgilendirmeler yapılmıştır. Bununla birlikte 12-16 yaş arası yabancı uyruklu çocukların uyum ve gelişimlerine yönelik sosyal, kültürel, dil, beceri ve mesleki eğitim veren Praktijk College, İslami eğitim statüsünde öğretim hizmeti yapan Elif İlkokulu ve Hollanda'nın meslek edindirme kurumlarından Yuverta Eğitim Kurumu ziyaret edilerek okul müdürleri tarafından kalite takibi ve izleme sistemi hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Faaliyet sonunda genel değerlendirme yapılarak, örnek bir okul denetim raporu incelenerek denetim kriterleri ve raporlama konularında çalışmalar yapılmıştır.

24-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-2023

 

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.