Teftiş Kurulu Başkanlığı

Eğitim ve Güvenlik Projesi Kapsamında Dört Bakanlığın Temsilcilerinin Katılımıyla Düzenlenen Protokol Güncelleme Çalıştayı Tamamlandı

Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığı tarafından yürürlüğe konulan Eğitim ve Güvenlik Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 23-26 Ağustos 2021 tarihleri arasında  bakanlıklar arasında imzalanan işbirliği protokollerinin güncelleme çalıştayı düzenlendi.
Eğitim ve Güvenlik Projesi Kapsamında Dört Bakanlığın Temsilcilerinin Katılımıyla Düzenlenen Protokol Güncelleme Çalıştayı Tamamlandı

Eğitim ve Güvenlik projesi ile zorunlu öğrenim çağındaki bireylerin eğitim süreçlerinin güvenliğine ilişkin her türlü suç, şiddet, ihmal, istismar, zorbalık, bağımlılık ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması ve korunmasına yönelik Bakanlıklar arası yükümlülüklerin etkinlik ve verimliliğinin değerlendirilmesi; ilgili tarafların iş birliği ve koordinasyonunda, koruyucu, önleyici eğitim ve güvenlik tedbirlerinin alınması, bu yolla çocuklarımızın bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve ahlaki yönden nitelikli eğitim almış sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığı tarafından yürürlüğe konulan Eğitim ve Güvenlik Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 23-26 Ağustos 2021 tarihleri arasında  bakanlıklar arasında imzalanan işbirliği protokollerinin güncelleme çalıştayı düzenlendi.

Çalıştay açılışını yapan Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Kalite Standartları ve Projeler Daire Başkanı Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI; İçişleri Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında 2016 yılında imzalanan "Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İş Birliği Protokolü" ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında 2018 yılında imzalanan "Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İş Birliği Protokolü'nün güncellenmesi ve bu kapsamda yürütülmekte olan "Eğitim ve Güvenlik Projesi" saha değerlendirme raporları doğrultusunda gelişen ihtiyaçlara binaen "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü" hazırlandığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Metin ÇAKIR  "Bakanlıklar arasında yürütülen bu işbirliği protokolünün uygulamaya geçmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitim güvenliğinin daha kapsamlı şekilde sağlanacağını ve  bakanlıklar arasında işbirliğine de kalıcı katkı sağlayacağını" ifade etti. Ayrıca protokol taslak metninin ana metne dönüştürülmesine katkı sağlayan ve bu hususta emeği geçen ilgili bakanlıkların birim amirlerine ve tüm yetkililere teşekkür etti.

İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan TUNCER ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Dekanı Prof Dr. İsmail Hakkı DEMİRCİOĞLU konuşmalarında çocuklarımızın yüksek yararı gözetilerek alınan kararların işbirliği ve koordinasyonu daha nitelikli ve etkili kılacağını belirterek güvenli eğitim iletişiminin önemine vurgu yaptılar.

Çalıştay; ilgili dört bakanlığın yetkililerince "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü" kapsamında etkili bir koordinasyon ve sürdürülebilir planlamalar/değerlendirmeler yapılmış, iyi dilek ve temennilerle sonlandırılmıştır.

01-09-202101-09-202101-09-202101-09-202101-09-202101-09-202101-09-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.