Teftiş Kurulu Başkanlığı

Eğitim Müfettiş Yardımcılarına Yönelik "Etkili İletişim Becerileri" Konulu Çevrim İçi Seminer Düzenlendi

Başkanlığımız ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle 28 Şubat 2024 Çarşamba günü, Eğitim Müfettiş Yardımcılarına yönelik "Etkili İletişim Becerileri" konulu çevrim içi seminer düzenlendi.  
Eğitim Müfettiş Yardımcılarına Yönelik

       Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir ÖZKAN, katılımcıları selamladıktan sonra 2023 yılında gerçekleştirilen alım kapsamında göreve başlayan Eğitim Müfettiş Yardımcılarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek yeni görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulundu ve başarı dileklerini iletti. Devamında, denetimin önemi ve fonksiyonları hakkında bilgi verdi. Türk eğitim denetiminin köklü bir geçmişe sahip olduğuna vurgu yapan Sayın ÖZKAN, taşra denetim sistemini daha güçlü hale getirmek için 2022 ve 2023 yıllarında eğitim müfettiş yardımcısı alımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Göreve başlayan Eğitim Müfettiş Yardımcılarımızın mesleki yeterlikler çerçevesinde en iyi şekilde yetişmesine yönelik eğitim programlarının belirlenen takvim dâhilinde gerçekleştirileceğini ifade eden Başkanımız; Müfettişlerin görevlerini yerine getirirken Denetim Görevlilerinin Uyacakları Mesleki Etik ve Davranış İlkeleri Hakkında Yönetmelik'e azami özen göstermelerini, mesleğin saygınlığını koruyarak güven duygusunu sarsacak davranışlardan uzak durmalarını, tarafsızlık, güvenilirlik ve saydamlık ilkelerini gözeten bir çalışma anlayışında olmalarını, görev standartlarına uygun hareket etmelerini, görevlendirildikleri kurul ve komisyonlardaki çalışmalara azami dikkat göstermelerini beklediklerini sözlerine ekledi. Hazırlayıcı eğitim seminer içeriği hakkında bilgi veren Sayın ÖZKAN, seminerin mesleki formasyona katkıda bulunacağına olan inancını yineleyerek katılımcılara başarılar diledi. Ayrıca seminere bilimsel katkılarını esirgemeyen değerli akademisyenlere ve seminerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

          Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sayın Metin PİŞKİN ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Prof. Dr. Sayın Müge ERSOY KART iki oturum halinde sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

İlk oturumda;

 

* İletişim Sürecinin Öğeleri,

* Kaynak, Hedef,

* Mesaj, İletişim kanalı, Geribildirim

* Sözlü İletişim,

* Etkili Bir Konuşmacının Özellikleri,

* Etkili dinleme, Yanlış Dinleme Türleri, İletişim Stilleri konularında,

 

İkinci oturumda ise;

 

 *Sözsüz İletişim,

 * Yazılı İletişim,

 * İletişim ve Kültür,

 * Profesyonel" İletişim becerileri,

 * Çalışma yaşamında iletişim,

 * Yanlış İletişim: İletişimsizlik,

 * Ses ve Tonlama,

 * Görgü Kuralları ve Nezaket,

 

    konularında bilgilendirmelerde bulundular. 

 

Seminer, sunumlar sonunda yapılan karşılıklı görüş alışverişini müteakip iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

01-03-202401-03-202401-03-202401-03-2024

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.