Teftiş Kurulu Başkanlığı

Bakanlık Müfettişlerine Yönelik "Disiplin Cezalarının Yargısal Denetimi" Konulu Çevrimiçi (online) Seminer Düzenlendi

Başkanlığımız ile Danıştay Başkanlığı arasında yapılan işbirliği çerçevesinde 19 Haziran 2023 tarihinde, Bakanlık müfettişlerine yönelik "Disiplin Cezalarının Yargısal Denetimi" konulu çevrimiçi seminer düzenlendi.
Bakanlık Müfettişlerine Yönelik

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir ÖZKAN; Teftiş Kurulu Başkanı olarak göreve başladıktan sonra bu seminer vesilesiyle ilk defa bir araya gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu güne kadar kurulda emeği geçen başkan, başkan yardımcısı, müfettiş ve tüm personele teşekkür ederek sözlerine başladı.  Yaklaşık 185 yıllık köklü geçmişi bulunan kurulun, yol göstericiliği ve rehberliği esas alarak, rehberlik ve denetim yoluyla eğitim paydaşlarının gelişimlerine öncülük ettiğini, eğitim sisteminin kalitesine katkı sağlamak için bugüne kadar büyük çabalar gösterdiğini ifade etti. Teftiş Kurulu olarak okul ve kurumların iyileştirilmesine ve geliştirilmesine destek verme noktasında çaba göstermeye devam edeceklerine vurgu yaptı. Gerek Bakanlık müfettişlerine gerekse Bakanlığımızın merkez ve taşra birimlerinde görev yapan personele verilen eğitimlerin temel amacının, kişisel gelişime katkı sağlayarak mesleki yeterlikleri geliştirmek olduğunu söyledi. "Disiplin Cezalarının Yargısal Denetimi " konulu seminerin de bu anlamda etkili ve verimli olmasını temenni ederek,  seminerin düzenlenmesinde emeği geçen Eğitim ve Koordinasyon Birimine ve sunum yapacak olan Danıştay Başkanlığı Kıdemli Tetkik Hâkim Meral AVŞAR BİÇKEN'e teşekkür etti.

         Danıştay 12. Daire Kıdemli Tetkik Hakimi Meral AVŞAR BİÇKEN'in sunumuyla iki oturum halinde gerçekleştirilen seminerin ilk oturumunda;  "disiplin cezalarının usul kurallarına uygunluk yönünden yargısal denetimi, disiplin soruşturması aşamasında uyulması  gereken usul kuralları, soruşturma oluru alınması, soruşturmacı görevlendirilmesi, soruşturma raporunun düzenlenmesi, savunma ve son savunma, disiplin soruşturmalarının ceza muhakemesinden bağımsızlığı, disiplin cezasını vermeye yetkili disiplin amirleri ve disiplin kurulları" konuları; ikinci oturumunda; "disiplin cezalarında şekil unsuru, disiplin suç ve cezalarında kanunilik ilkesi, disiplin cezalarında tekerrür, bir derece hafif ceza verilmesi, disiplin cezalarına itiraz, disiplin cezalarının esas yönünden yargısal denetimi, disiplin cezalarının esas yönünden iptal edilmesini gerektirecek nedenler" konuları ele alındı. 

         Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından seminer iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

22-06-202322-06-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.