Teftiş Kurulu Başkanlığı

Bakanlık Müfettişlerine yönelik "Bilişim Suçları ve Çocuklara Karşı İşlenen Suçlar Kapsamında İnceleme ve Soruşturmalarda Etkinliği Geliştirme" konulu yüz yüze seminer düzenlendi

Teftiş Kurulu Başkanlığımız ve Adalet Bakanlığına bağlı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Siber Suçlar Daire Başkanlığının iş birliği ile 27 Aralık 2021 tarihinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum halinde Bakanlık Müfettişlerine yönelik "Bilişim Suçları ve Çocuklara Karşı İşlenen Suçlar Kapsamında İnceleme ve Soruşturmalarda Etkinliği Geliştirme" konulu eğitim semineri düzenlenmiştir. Eğitim semineri, Bakanlığımızca sunulan inceleme ve soruşturma hizmetlerinin etkililiğine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Bakanlık Müfettişlerine yönelik

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan seminerin açılış konuşmasını Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Metin ÇAKIR yapmıştır. Teftiş Kurulu Başkanı Sayın ÇAKIR; "Bakanlık Müfettişleri Mesleki Yeterlik Araştırma Raporu sonuçları dikkate alınarak Başkanlığımızca bir dizi hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenlenmektedir. Bilişim Suçları ve Çocuklara Karşı İşlenen Suçlar konulu seminer; eğitim sistemimizin öznesi olan çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının korunması ile doğrudan ilgili olduğundan kapsamı ve işlevi yönünden ayrıca önem arz etmektedir. Bu seminerin Başkanlığımızca bu alanda yürütülen inceleme, soruşturma ve diğer çalışmalar için gerekli olan teknik bilgi ve yöntemlerin uygulamadaki etkililiğine katkı sağlamasını temenni ediyorum." diyerek, eğitim görevlilerine teşekkürlerini iletmişlerdir.

Birinci oturumda "Bilişim Suçları" konusunda Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Emniyet Müdürü Sayın Erden ŞAHİN "Siber suçlar ve siber suçların hukuki boyutu" hakkında, Eğitimci Polis Memuru Sayın Suat SEZGİN "Sosyal medya ve açık kaynak araştırması" hakkında, Eğitimci Polis Memuru Sayın Alper ARIK "İdari inceleme ve soruşturmalarda sosyal medyanın araştırılması" hakkında bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.

İkinci oturumun açılış konuşmasını yapan Maarif Müfettişleri Eğitim ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI, seminerin güncel ve kritik konuları içerdiğini ve nihai amacın doğru, güvenilir bilgilendirmeler ışığında öğrencilerin yüksek yararının gözetilmesi olduğunu ifade etmiştir.

İkinci oturumda "Çocuklara karşı işlenen suçlar" konusunda, Tetkik Hâkim Sayın Coşkun GÖZAĞAÇ "Çocuk hakları ile ilgili hukuki düzenlemeler" hakkında, Sosyal Çalışmacı Sayın Pınar ÖZDEMİR "AGO (Adli Görüşme Odaları) ile ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi) çalışmaları" hakkında,  Cumhuriyet Savcısı Sayın Muharrem SONGÜR ise "Çocuklara karşı işlenen suçlar ile çocuk yargılamasında görev alan birimler" hakkında bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.

Seminer, Bakanlık Müfettişlerinin sahada karşılaştıkları sorunlar ve olası sorunlara yönelik karşılıklı soru cevap şeklinde fikir alışverişinde bulunularak tamamlanmıştır.

29-12-202129-12-202129-12-202129-12-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.