Teftiş Kurulu Başkanlığı

Bakanlık Müfettişleri ile İdari Personele Yönelik "Eğitim Bilimlerinde Dijital Dönüşüm Metaverse-Big Data" Konulu Çevrimiçi Seminer Düzenlendi

Başkanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı işbirliğiyle 30 Kasım 2023 tarihinde Bakanlık müfettişleri ile idari personele yönelik "Eğitim Bilimlerinde Dijital Dönüşüm Metaverse-Big Data " konulu çevrimiçi seminer düzenlendi.
Bakanlık Müfettişleri ile İdari Personele Yönelik

          Açılış konuşmasını gerçekleştiren Arge ve Projeler Birimi Başkan Yardımcısı Sayın Yaşar KELEŞ; insanlık tarihini şekillendiren gücün en büyük örneklerinin buluşlar olduğunu, yakın dönemde de güç kavramının çok farklı yöne evrildiğini, gelişen teknolojinin hayatımıza getirdiği yenilikler ile bir çok alanı etkilediğini, bu durumun beraberinde yapay zeka teknolojisi ile makineleşmenin veriye dayalı olarak şekillendirildiği "Big Data" yani "Büyük Veri" olarak karşımıza çıktığını ifade etti. Eğitim Bilimlerinde Dijital Dönüşüm (Metaverse-Big Data) konulu seminerin de bu anlamda etkili ve verimli olmasını temenni ederek,  seminerin düzenlenmesinde emeği geçen Eğitim ve Koordinasyon Birimine ve sunum yapacak olan Havva Batu DÜMEN ile Dr. Metehan GÜZEL'e teşekkür etti.

        Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı Özel Kalem Müdürü Havva BATU DÜMEN seminerin ilk oturumunda;  "metavers nedir, neden metaverse önemlidir, metaverse ile neler yapılabilir, metaverse uygulamaları, sosyal ve etik konular, metaverse ve güvenlik, metaverse temelleri, metaverse geleceği ve metaverse riskleri" konularını açıklarken; 

          Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı Uzman Öğretici Dr. Metehan GÜZEL  sunumun ikinci oturumunda;  büyük veri tanımı ve tarihsel gelişimi, büyük veri bileşenleri,  büyük veri işleme araçları, büyük veri analitiği problemleri ve kısıtlamaları ile  büyük veri analitiği kullanım durumları, iyi uygulama örnekleri konularını açıklamıştır.

         Katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasının ardından seminer iyi dilek ve temennilerle sona ermiştir.

 

05-12-202305-12-202305-12-202305-12-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 06648 Bakanlıklar /ANKARA - 0 312 413 16 61 / 413 27 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.